Pažengę vartotojai dažnai neapsiriboja naršymu internete ir sėdėjimu Facebook’e. Dažnas tokių vartotojų užsuka ir į komandinę MacOS eilutę, kur galima rasti/atlikti daug įdomių dalykų. Apie vieną jų ir pašnekėsime. Kartais tokiems vartotojams gali prisireikti surasti aplink juos esančius kitus aktyvius kompiuterius. Juos galima ne tik surasti, bet ir praskanuoti, patikrinti kokia operacinė sistema veikia tuose kompiuteriuose ir t.t. Bet tai jau bus kito straipsnelio tema. Taigi bandome atlikti pirminę užduotį – rasti aplink save tinkle esančius kitus aktyvius kompiuterius. Šiam reikalui naudosime tinklo skanavimo priemonę – nmap. MacOS šios programos pagal nutylėjimą neturi. Todėl ją reikia pasiimti ir įdiegti. Naujausią nmap programos dmg archyvą galite rasti nuėję šiuo adresu: https://nmap.org/download.html#macosx. Paėmę programą du kartus spragtelim ant .dmg bylos ir ją įdiegiame į savo kompiuterį.
Prieš keliaudami toliau patikriname savo IP adresą, nes bandysime skanuoti kompiuterius esančius nuosavame tinkle. Tai galima atlikti MacOS sistemos nustatymuose:
Ieškome tinkle esančių kitų aktyvių kompiuterių
Kai jau savo IP adresą žinome, keliaujame į MacOS komandinę eilutę. Nmap programą jau turime įdiegę, dabar bandysime rasti savo tinkle esančius kitus aktyvius kompiuterius. Kaip matome aukščiau esančiame paveikslėlyje – mūsų tinklo kaukė yra 255.255.255.0. Tinkle su tokia kauke telpa 254 kompiuteriai. Todėl aplink save esančių kompiuterių paieškai naudosime tokią nmap komandą:
nmap -sn 192.168.215.1-254
Ši nmap komanda praskanuos visus 254 IP adresus ir mums pateiks rezultatą, kurie gi iš šių adresų yra aktyvūs. Rezultatą galime matyti žemiau esančiame paveikslėlyje:
Kaip matome, programa surado keturis aktyvius kompiuterius, kurių tarpe esame ir mes patys. Štai ir viskas, buvo visai nesunku. Kaip jau ir minėjau anksčiau – programa turi pačių įvairiausių kompiuterinių tinklų skanavimo galimybių, su ja labai dažnai dirba IT saugumo specialistai, tikrinantys kompiuterinių tinklų saugumą. Nevengia programa naudotis ir hakeriai. Daugiau apie šios programos galimybes galite paskaityti surinkę tokią komandą:
man nmap
Jeigu bus įdomu ir pageidausite daugiau straipsnių apie nmap programą ir jos įvariapusišką panaudojimą kompiuterinių tinklų skanavime – rašykite apie tai komentaruose.